Čeština
Dansk
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Nederlands
Polski
Choose a language Choose a language
Zjistěte aktuální stav povolení vjezdu v Green-Zones App: Vjezd povolen (zelená), zákaz vjezdu (červená) nebo varování (oranžová).
Zjistěte aktuální stav povolení vjezdu do vybrané ekologické zóny v Green-Zones App: Vjezd povolen (zelená), zákaz vjezdu (červená) nebo varování před vydáním zákazu (oranžová).

Ekologická zóna Praha 1 - Česko

Praha byla kdysi ve Svaté říši římské významnou královskou a císařskou rezidencí a historickým hlavním městem Čech. Ve 14. století za vlády Karla IV. byla Praha politickým a kulturním centrem Evropy.

Praha má dnes 1,26 miliony obyvatel a je hlavním městem a současně také největším městem v České republice. Město má rozlohu 495 km² a skládá se z celkem 22 částí má více než 1,2 miliony obyvatel. Praha 1 je nejstarší částí města. 1.správní obvod Praha zahrnuje Staré Město, Josef, Malou Stranu, Pražský hrad a spodní část Nového Města. Oblast se nachází v historickém centru města na obou stranách Vltavy.

Ekologická zóna byla zavedena dne 01.04.1999 a pokrývá téměř celou oblast správního okresu Praha 1.

Další informace získáte kliknutím na mapu vlevo. Které zákazy vjezdu se vztahují na jaký typ vozidel a ve kterou denní a týdenní dobu je do této ekologické zóny povolen vjezd se dozvíte v níže uvedené tabulce nebo v naší aplikaci Green-Zones-App.

REG-Certificate pro české zóny životního prostředí

V pražské ekologické zóně (Praha 1) platí zákaz vjezdu pro vozidla třídy Euro 0-3 od 3,5 t, pro autobusy (M2, M3) a nákladní automobily (N2, N3). Vozidla třídy EURO 4-6 mohou vjet, ale musí se včas zaregistrovat u magistrátu Prahy. Při vjezdu bez předchozí registrace hrozí vysoké tresty. Pro autobusy platí jiná pravidla. Informace najdete dále.

Green Zones nabízí pro ekologickou zónu Praha 1 registrační (pro nákladní vozy) službu a vydává registrovanému vozidlu Green-Zones REG-Certificate. Registrační certifikát Green-Zones (REG-Certificate) pro evropské ekologické zóny potvrzuje kupujícímu, že Green-Zones provedla zákonem požadovanou registraci jeho vozidla pro ekologickou zónu v České republice. Registrační certifikát není oficiální plaketa/viněta.

Všechny relevantní informace o registraci nákladních vozidel naleznete zde. Formulář pro registraci společností Green-Zones obdržíte zde.

Tabulkový přehled ekologické zóny

Název ekologické zóny:
Ekologická zóna Praha 1 - Česko
Ekologická zóna v platnosti od:
01.04.1999
Druh ekologické zóny:
Stále platná, po-pá 08:00-18:00 (pouze nákladní vozy), 00:00-24:00 (autobusy)
Peněžité pokuty:
60 - 100 €
Rozsah/oblast ekologické zóny:
Zóna pokrývá téměř celou oblast Praha 1. Tato oblast se nachází v historickém centru města, na obou stranách Vltavy.